INFORMACE O PLANETY NEBO JINÍ ZÁJMY JAKO GALAXIE A VESMÍR .Objevovat černý díry a sluneční soustavy a jiné galaxie.

Filmy články

Interstellar.jpg
Interstellar (2014)

Když se náš čas na Zemi chýlí ke konci, je skupina výzkumníků pověřena nejdůležitějším posláním v lidských dějinách: cestou za hranice naší galaxie, při které má za úkol najít mezi hvězdami pro lidstvo nový domov.

nterstellar je americký vědeckofantastický film režiséra Christophera Nolana z roku 2014. Hlavní role ztvárnili Matthew McConaughey, Anne Hathawayová, Jessica Chastainová, Michael Caine, Bill Irwin a Ellen Burstynová. Námět filmu a scénář napsali bratři Chris a Jonathan Nolanovi. Děj filmu zpracovává kosmickou výpravu lidí, kteří hledají obyvatelnou planetu pro lidstvo z planety Země.Děj filmu se odehrává v blízké budoucnosti. Koncentrace dusíku v atmosféře Země nezvratně roste, což vede ke zhoršování klimatu a hrozí zánik lidské civilizace. Bývalý pilot NASA a současný farmář Cooper žije s dcerou, synem a tchánem na farmě v americkém vnitrozemí, která trpí neúrodou a prachovými bouřemi. Desetiletá dcera Murph tvrdí, že její pokoj navštěvuje duch a shazuje knihy z police. Cooper jí ze začátku nevěří, ale po jedné silné prachové bouři si všimne pravidelných prachových obrazců na podlaze dětského pokoje. Zdá se, že je má na svědomí tentýž "duch" - Cooper však zjistí, že se jedná o gravitační anomálii, a vydedukuje z obrazců souřadnice. Jede spolu s Murph na místo určené souřadnicemi a objeví tajné středisko NASA.

Vedoucí střediska profesor Brand a jeho kolegové objevili před pár lety v oblasti orbity planety Saturn červí díru, která umožňuje rychlý přesun do jiné galaxie. NASA se domnívá, že tento průchod tam umístili "Oni" - neznámá vyspělá civilizace, aby umožnila lidstvu záchranu a nalezení nové obyvatelné planety. Přestože veškeré vesmírné výzkumy byly už před lety vládou zastaveny z důvodu nedostatku zdrojů, NASA byla tajně toutéž vládou povolána zpět a zahájila projekt Lazar, kdy vyslala červí dírou do vzdálené galaxie dvanáct jednočlenných výprav. Ty měly za úkol najít obyvatelnou exoplanetu, kterou však kvůli svým vzletu neschopným modulům opustit nemohli. Po objevení vhodné planety měly vyslat hlášení, uložit se do hibernace a čekat na případnou další výpravu ze Země; nebo, pokud jejich planeta obyvatelná nebyla, se smířit se svým osudem a čekat na smrt. Tři z nalezených planet jsou podle hlášení slibné ke kolonizaci, pojmenované podle svých objevitelů jako Miller, Edmunds a Mann. Cooper dostal nabídku, aby další výpravu vedl on a spolu se zbytkem astronautské elity NASA zjistil, která ze tří planet je nejslibnější. Profesor Brand má dva plány. Hlavní plán A spočívá v kontaktování výprav a prověření signálů, zatímco bude profesor na Zemi zkoumat možnost přesunu zbytku populace ze Země na vhodnou planetu. Plán B představuje zásoba genetického materiálu (oplodněná zmrazená vajíčka), kterou veze výprava s sebou a z níž může na příhodné planetě založit kolonii, zatímco zbytek obyvatel Země bude „obětován“ a ponechán k postupnému dožití.

Murph nesouhlasí s účastí svého otce v expedici z obavy, že se nikdy nevrátí, ale Cooper přesto odlétá. Dalšími členy výpravy jsou dcera profesora Branda Amelie, fyzik Romilly, geograf Doyle a víceúčeloví inteligentní roboti TARS a CASE. Po dvou letech cesty se výprava budí z umělého spánku na orbitě Saturnu a prochází červí dírou do jiné části vesmíru. Posádka řeší dilema, kterou ze tří vhodných planet navštívit, protože pro všechny nemají dostatek paliva. Nakonec se rozhodnou pro planetu Miller.

Planeta Miller se nachází v blízkosti černé díry, a díky časové dilataci jedna hodina na povrchu se rovná sedmi letům na Zemi. Výsadek tvoří Cooper, Amelie a Doyle, Romilly zůstává na oběžné dráze a provádí výzkumy tam. Trojice přistává na místě označeném bójemi v blízkosti trosek první expedice a zjišťuje, že celá planeta je pokrytá po kolena mělkým mořem. Při pohybu po hladině ale přichází obrovská vlna, Cooper a Amelie na poslední chvíli uniknou do modulu, ale Doyle zemře. Po návratu modulu zpět na kosmickou loď uplynulo pro Coopera a Amelii několik hodin, ale Romillyho nacházejí o 23 let staršího.

Mezitím na Zemi Murph vyrostla, stala se vědkyní a připojila se k týmu profesora Branda. Spolu zatím stále neúspěšně řeší problém masového posílání lidí prostřednictvím defektu časoprostoru. Na smrtelné posteli se profesor přiznává, že celý jeho plán A na spásu lidstva byla jen zástěrka, a že hlavním plánem je plán B. Murph se nechce smířit se zkázou zbytku lidstva. Tuší, že klíč k řešení se skrývá v hlubinách černých děr, kam je ale nemožné se dostat. Díky jednosměrnému signálu vidí astronauti z výpravy, co se na Zemi děje, ale opačně signál poslat nelze.

Zbytek výpravy Endurance se rozhoduje, na kterou planetu letět, jelikož palivo jim zbylo jen pro návštěvu jediné a potenciální návrat na Zemi. Amelie hlasuje pro planetu Edmund, jejíž objevitel byl na Zemi jejím milencem. Cooper její hlas shledá nekonstruktivním a rozhoduje pro planetu Mann. Po přistání zjišťují, že planeta je studená, nehostinná a pokrytá ledem a atmosféra obsahuje pouze amoniak a kyslík. Objeví základnu, ve které proberou z hibernace Dr. Manna. Ten jim oznamuje, že pod ledovým povrchem planety jsou místa, kde se, podle jeho průzkumu, dá žít a dýchat. Z jejich mateřské lodi jim TARS přehraje zprávu, kterou namluvila Murph - sděluje Amelii smrt jejího otce a poté jim odhalí profesorovo tajemství, že plán A nikdy neexistoval. Obviní výpravu z toho, že o tom věděli a nechali zbytek lidí na Zemi umřít. Cooper, Brandová a Romilly jsou v šoku. Mann přiznává, že on to celou dobu věděl.

Cooper se rozhoduje pro návrat domů, souhlasí ale s tím, že nejprve pomůže ukotvit modely potřebné k přežití a založení kolonie na Mannově planetě. Když spolu s Dr. Mannem hledají příslušné místo, Mann Coopera napadne - pokusí se ho shodit do propasti, aby nemohl s jejich jedinou lodí odletět zpět na Zemi a nechat ostatní zemřít na Mannově nehostinné planetě. Zatímco o osudu jich samých a o osudu lidstva rozhodují ve zdánlivě iracionálním pěstním souboji, Cooper se dozvídá, že Mann celou dobu lhal, a nazve ho zbabělcem. Mann nepopírá. Daří se mu rozbít průhled Cooperova skafandru a dovnitř tak začíná proudit amoniak. Mann zanechává dusícího se Coopera na ledové pláni a vrací se zpět do tábora.

Zatímco Brandová a oba roboti hledají Coopera, v modulu Dr. Manna dojde k explozi - jeho robot KIPP splnil úlohu nastražené pasti, když se Romilly pokoušel dostat k jeho datům (pravým, které by odhalily Mannovy machinace). Romilly při výbuchu zahyne a Mann, který explozi viděl, ví, že se smyčka kolem něj pomalu utahuje; nasedá do jednoho z Rangerů a míří s ním na orbitu, aby zakotvil v portu Endurance. Brandová s Cooperem, živým a schopným, jsou mu v patách. Pokud Mann úspěšně dokuje, bude se moci rozhodnout, jestli je nechá napospas osudu, nebo je vezme s sebou. A to pro přeživšího Coopera, který Mannovu zbabělost prokoukl, nejsou růžové vyhlídky.

Mann je při pokusu o ukotvení do vesmírné stanice příliš unáhlený a selhává - přechodová komora exploduje a Mann zahyne. Výbuch zničil jeden z modulů Endurance a ta začala šílenou rychlostí rotovat. Cooper se pokusí o nemožné a i za těchto podmínek úspěšně dokuje. Brandová zjišťuje, že plán B je stále proveditelný, protože výbuch nepoškodil zásobu vajíček pro kolonii. Zdá se ale, že nemají dostatek paliva ani na cestu k poslední planetě.

Cooper se rozhodne pro zoufalý krok - využije gravitace černé díry a pokusí se poslat kosmickou loď se zbytkem paliva na planetu Edmunds, "jako by střílel z praku". Pomocí trysek nákladní lodi řízené TARSem udělí mateřské lodi dodatečnou rychlost. Nákladní loď i s TARSem se pak odpojí, aby ubrala mateřské lodi přebytečnou hmotnost. Přestože Cooper Amelii tvrdil, že loď má dost zdrojů, aby je oba udržela naživu až do přistání na Edmundsově planetě, nečekaně se také nechává odpojit - obětuje se pádem do černé díry a Brandová tak pokračuje na lodi sama.

Cooper se katapultuje z kolabující lodi a padá do neznámého časoprostoru, který připomíná labyrint sestavený z různých okamžiků života jeho dcery v jejím dětském pokoji. Po chvíli naváže spojení s TARSem, který mu oznámí že se nachází v pětidimenzním prostoru. Cooper se nachází v tzv. Tesseractu, vícerozměrné kostce vytvořené zřejmě neznámou supercivilizací, a vidí události z minulosti. Nachází se v prostoru za knihovnou mladé Murph, komunikuje s ní pomocí gravitace (shazuje knihy z police) a dochází mu, že on byl ten duch, který Murph "strašil".

Cooper nemůže komunikovat vizuálně nebo hlasem, ale s pomocí vteřinové ručičky na jeho starých hodinkách, které před odletem daroval Murph, je schopný jí v morseovce předat kvantová data, která v černé díře získal TARS a která mohou vyřešit problémovou rovnici plánu A. Murph nakonec pochopí, že tyto signály posílá její otec z budoucnosti, a přijme je. Cooperovi dochází, že ona neznámá supercivilizace jsou oni, lidé, jen z daleké budoucnosti. Jakmile Cooper předá celou zprávu, Tesseract se hroutí. Murph přepisuje profesorovu rovnici, úspěšně ji řeší a v laboratoři NASA oznamuje tento triumf.

Cooper při zhroucení Tesseractu ztratil vědomí, teď se však probouzí na nemocničním lůžku. Díky signálu ze skafandru byl nalezen sondou na oběžné dráze Saturnu mnoho let poté, co opustil Zemi. Od jeho narození již na Zemi uplynulo 124 let.

Kolem Saturnu mezitím lidstvo založilo oběžnou stanici pojmenovanou po Murph Cooperové, která díky duchovi z dětství zachránila lidstvo vyřešením gravitačního problému a zvedla ze Země velké množství vesmírných stanic, na kterých mohou obyvatelé lidstva cestovat vesmírem, zatímco umírající Zemi nechávají za sebou. Na jedné takové stanici se nachází Cooper - a TARS. Cooper se zde setká se svojí dcerou. Z Murph už je stará, všemi vážná paní, a několikanásobná babička. Cooper ji nachází na její smrtelné posteli. Řekne jí, že on byl duch z jejího dětství a Murph odpoví, že to věděla. Poté Coopera, který je její o desítky let mladší otec, vyzve, aby letěl zpět do vesmíru hledat Amelii. Žádný rodič by neměl vidět své dítě umírat, řekne mu. Film končí pohledem na Coopera sedícího v lodi připravené ke startu a poslední záběr ukazuje Amelii na planetě Edmunds, kde je dýchatelná atmosféra a vzniká malá lidská kolonie.
Sunshine.jpg
Sunshine (2007)

Slunce vyhasíná a jedinou spásou Země je vesmírná mise korábu Icarus 2. Posádka má za úkol svrhnout na Slunce nukleární nálož a „probudit“ je. Předchozí loď se stejným úkolem však zmizela beze stopy ... Efektní britský sci-fi thriller natočil Danny Boyle.
Děj britského sci-fi thrilleru, který natočil uznávaný režisér Danny Boyle, se odehrává v roce 2057 na palubě kosmické lodi Icarus 2, jejíž osmičlenná posádka má za úkol svrhnout na vyhasínající Slunce obří nukleární nálož a tím je znovu probudit k činnosti. Pokud se to nepodaří, rodná planeta sužovaná solární zimou vyhyne. Po šestnácti měsících strastiplné cesty dojde k poškození lodi, ztrátě spojení se Zemí a k nečekanému kontaktu s vrakem lodi Icarus 1, která byla před sedmi lety vyslána na stejnou misi, ale beze stopy zmizela. Posádka chce zjistit, co se vlastně stalo, ale poté, co se oba vesmírné koráby spojí, na palubu vnikne zmutovaný kapitán Pinbacker a snaží se záchrannou misi za každou cenu překazit. Budoucnost Země visí na vlásku ... V hlavních rolích dynamické podívané hýřící řadou efektů uvidíme Cilliana Murphyho, Chrise Evanse, Rose Byrneovou, Michelle Yeohovou ad.
Jádro.jpg
Jádro (Core) (2003)

Geofyzik Dr. Josh Keyes objevil strašlivou skutečnost - zemské jádro se přestalo otáčet. Elektromagnetické pole planety slábne a Země bude zničena během několika měsíců. Existuje jediná naděje - poslat Keyese a elitní tým vědců ve speciální raketě, která pronikne až do nitra Země. Osud lidstva je v ohrožení a posádka vědců musí udělat nemyslitelné - odpálit jadernou explozi a znovu aktivovat zemské jádro.
Gravitace.jpg
Gravitace (2013)

Sandra Bullock ve filmu hraje doktorku Ryan Stone, skvělou lékařku – inženýrku na její první vesmírné misi. George Clooney ztvárnil vesmírného veterána Matta Kowalskyho, který velí svému poslednímu letu před odchodem do důchodu. Jenže během zdánlivě rutinní výpravy do kosmu dojde ke katastrofě. Loď je zničená a Stone a Kowalsky zůstanou ve vesmíru sami, odkázáni jeden na druhého a směřujíc dál do temného vesmíru. Hluboké ticho dává oběma jasně najevo, že ztratili jakékoli spojení se Zemí... a tím i jakoukoli šanci na záchranu. Strach se pomalu mění v paniku, zejména když si oba uvědomí, jak málo kyslíku jim zbývá. Přitom paradoxně jediný možný způsob návratu je pokračování v cestě do hlubokého vesmíru.
Armageddon.jpg
Armageddon (1998)

Za osmnáct dní Země přestane existovat, protože se srazí s asteroidem velikosti Texasu. Je bezpodmínečně nutné, co nejdříve přistát na asteroidu, hluboko pod jeho povrch zavrtat silné jaderné nálože, odpálit je a pak se jen modlit, aby to celé pomohlo. Záchrana světa tímto brizantním způsobem je práce jako stvořená pro partu drsných naftařů v čele s Harrym S. Stamperem (Bruce Willis), který zachází s vrtnou plošinou a výbušninami jako neurochirurg s jemným laserovým skalpelem. Astronautický výcvik NASA je rychlý a za pár dní jsou dva raketoplány s jadernými náložemi a samorostlými spasiteli světa na palubě připraveny ke startu. Zvládne Bruce Willis a jeho muži sebevražedně riskantní akci?
Drtivý dopad.jpg
Drtivý dopad (1998)

K Zemi se blíží Wolf-Biedermanova kometa, větší než Mount Everest. Ke srážce, jež bude znamenat konec planety Země, má dojít za necelý rok. Zatímco se chystá vesmírná expedice, jež se má pokusit rozstřílet kometu jadernými zbraněmi, na Zemi se rychle chystají podzemní kryty, jakési archy záchrany.
Marťan.jpg
Marťan (2015)

Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi.
Vesmír mezi námi.jpg
Vesmír mezi námi (2017)

První člověk narozený na Marsu poprvé cestuje na Zemi a svýma nezkušenýma očima vnímá divy, které tato planeta nabízí. S jednou protřelou dívkou z ulice podnikne dobrodružnou pouť za poznáním, jak přišel na svět.

Vesmír mezi námi (v anglickém originále The Space Between uS) je americký romantický sci-fi film z roku 2017. Režie se ujal Peter Chelsom a scénáře Allan Loeb. Ve snímku hrají hlavní role Gary Oldman, Asa Butterfield, Britt Robertsonová a Carla Guginová. Do kin byl film oficiálně uveden 3. února 2017. V České republice premiéru neměl. Film získal negativní recenze od kritiků a vydělal pouhých 14,8 milionů dolarů, jeho rozpočet dělal však 30 milionů dolarů.
Elysium.jpg
Elysium (2013)

V roce 2154 existují dva druhy lidí: velmi bohatí, kteří žijí na nedotčené umělé kosmické stanici s názvem Elysium, a zbytek živoří na přelidněné zničené Zemi. Tajemnice Delacourt (Jodie Foster) je ochotna udělat cokoli, aby pro obyvatele Elysia zůstal zachován jejich luxusní životní styl. A naopak lidé na Zemi jsou ochotni udělat cokoli, aby se jim povedlo získat své místo na Elysiu. Max (Matt Damon) se zapojí do nebezpečné operace, která by mohla přinést rovnost dvou polarizovaných světů.
vyměřený čas.jpg
vyměřený čas (2011)

Představte si, že můžete žít jen do 25 let. Pak zemřete. Pokud nevyděláte, neukradnete nebo nezdědíte nějaký čas navíc. Děj filmu akčního scifi thrilleru Vyměřený čas v hlavní roli s Justinem Timberlakem (Kamarád taky rád, Zkažená úča, The Social Network) se odehrává v blízké budoucnosti, v době, kdy peníze neznamenají vůbec nic. Platí se časem. Will Salas (Justin Timberlake) má na svých životních hodinách zřídkakdy víc než 24 hodin. Žije z minuty na minutu v chudé zóně Dayton a jenom tvrdá práce v továrně mu každý den poskytne další den života. Stejnému osudu čelí i jeho matka Rachel (Olivia Wilde) a spousta dalších lidí v tomto zapadákově. Místní gangy jsou navíc vždy připraveny kohokoliv okrást, byť jen o pár hodin, a klidně tím ukončit jeho život. Jednoho dne Will pomůže před jedním z těchto gangů uniknout bohatému Henrymu (Matt Bomer). Henry za to Willovi daruje celé století času a sám se rozhodne svůj nekonečný život skončit. Will je následně obviněn z jeho vraždy a nezbývá mu nic jiného, než dokázat svoji nevinu. Vydává se na útěk do nejbohatší zóny v New Greenwich, kde na rozdíl od Daytonu nikdo nikam nespěchá. Čas je luxus, který si tu mohou dovolit všichni, protože budou žít stovky ba dokonce tisíce let. V New Greenwich je ale zároveň někdo, kdo Willa přitahuje. Sylvia (Amanda Seyfried) je dcera mimořádně bohatého Philippa Weise (Vincent Kartheiser), která se ve chvíli, kdy Willa přicházejí zatknout strážci času, stává ideálním rukojmím. Vysoká hra o změnu pravidel nespravedlivého světa může začít.
2012.jpg
2012 (2009)
Mayský kalendář by měl dosáhnout konce svého třináctého cyklu 21. prosince 2012 a po tomto datu už podle nejmoudřejších mužů této dávné civilizace není nic. To samozřejmě vybízí k otázce: pokud kalendář nepokračuje, co se pak bude dít?
Když před mnoha staletími po sobě Mayové zanechali svůj kalendář s jasným koncovým datem, popsali také, co bude následovat. Do dnešních dní stejnou věc objevili astrologové, numerologové odhalili vzory, které ji předpovídají, geologové míní, že už k ní dávno mělo dojít, a dokonce ani vládní vědci nejsou schopni zamlčet katastrofu biblických rozměrů, která na naši planetu čeká v roce 2012. Proroctví, na jehož počátku stáli právě Mayové, je nyní podrobně zaznamenané, prodiskutované, rozebrané a prozkoumané. V roce 2012 zjistíme pravdu o předpovídané povodni. A nemůžeme říci, že jsme nebyli varováni..
Kontakt.jpg
Kontakt (1997)
Ellie Arrowayová zasvětila celý svůj život hledání života na jiných planetách. Stala se z ní vědecká kapacita na kosmické ticho, kterému naslouchá prostřednictvím soustavy gigantických teleskopů. A pak jednoho dne zachytí signál z vesmíru... Musí tvrdě bojovat, aby byla vybrána k prvnímu kontaktu se vzdálenou galaxií. Navíc ji stále pronásleduje minulost v podobě Palmera Josse, jednoho z prezidentových poradců a zároveň jejího přítele, který by ji ve vzdálené galaxii nerad ztratil.
FILM

FILM

TV

TV

1
LANGUEST

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (375 | 38%)
Ne (312 | 31%)
1000.png
vesmiru.png
epublishing-orange.jpg
Flag Counter
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one